Στις 6 και 7 Απριλίου 2014 η Περιβαλλοντική Ομάδα της Α΄ Τάξης του Λυκείου πραγματοποίησε διήμερη εκδρομή στον Όλυμπο  στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος: "ΚΙΣΣΑΒΟΣ: ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ...". Στη διάρκεια  αυτής της εκδρομής επισκεφθήκαμε το  ΚΠΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ και παρακολουθήσαμε το Πρόγραμμα " Στα μονοπάτια του Ολύμπου". Πρόκειται για ένα διήμερο πρόγραμμα που έχει στόχο να προσεγγίσουν οι μαθητές τη μυθολογία του Ολύμπου, να καταγράψουν τη βλάστησή του, να συζητήσουν για τη μέγιστη σπουδαιότητα του δάσους του, να αναζητήσουν τρόπους προστασίας και αειφορικής διαχείρισής του. Επιπλέον στοχεύει στο να γνωρίσουν οι μαθητές μια εναλλακτική μορφή τουρισμού και δραστηριοτήτων στη φύση και να αναπτύξουν αίσθημα ευθύνης, δεξιότητες συνεργασίας και αυτοοργάνωσης. Η διαμονή μας ήταν στο καταφύγιο Δημήτρη Μπουντόλα, στο Σταυρό. Στην εκδρομή συμμετείχαν 28 μαθητές της Α' Λυκείου. Την ομάδα συνόδευσαν: η υποδιευθύντρια και συντονίστρια του προγράμματος κ. Χουρμουζιάδου Δέσποινα ΠΕ05 και οι καθηγητές: κ.κ  Καστώρη Ελένη ΠΕ 02, Ζαμπός Δημήτριος ΠΕ07  και Ξυνόπουλος Νικόλαος  ΠΕ04.02.

ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΕΝΙΠΕΑ

ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΟΥΝΤΟΛΑΣ ΣΤΟ ΣΤΑΥΡΟ