ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος διεξήχθη στις 6 Οκτωβρίου 2014 με θεματικό άξονα:

«Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».

Για την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας διοργάνωσε τις εξής αθλητικές δραστηριότητες:

1. ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ " ΤΟ ΚΑΝΑΡΙΝΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ".

2. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ:

3. ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ- ΑΝΑΣΤΟΧΑΣΜΟΣ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ.

4. ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΗΣ ΒΙΑΣ, ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥ.

5. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ  ΑΦΙΣΩΝ ΚΑΙ ΚΟΛΑΖ ΣΤΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ ΤΩΝ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΑΠΌ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

6. ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ.

7. ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΤΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Ηλεκτρονικό υλικό των δραστηριοτήτων θα βρείτε αναρτημένο στη διεύθυνση: https://drive.google.com/folderview?id=0B05nPaNbQg-mblROem9wZUl0N1U&usp=sharing

ip based webcounter