ΕΟΡΤΗ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

« Η ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ ΣΤΟ 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ»

Η εορτή των τριών Ιεραρχών (Μέγας Βασίλειος, Γρηγόριος ο Θεολόγος και Ιωάννης ο Χρυσόστομος) έχει οριστεί ως εορτή της παιδείας. Το έργο των τριών αυτών προσώπων είναι πολύπλευρο και σημαντικό. Μια πτυχή του έργου τους είναι και η φιλανθρωπική δράση. Για παράδειγμα, ο Μέγας Βασίλειος διέθεσε όλη την περιουσία του και έφτιαξε ένα συγκρότημα κτιρίων (νοσοκομείο, ορφανοτροφείο, σχολεία, κ.λ.π.) για όλους. Ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος στην Κων/πολη διέθετε καθημερινά φαγητό για 7.000 ανθρώπους, αφού πρώτα είχε καταργήσει τα πολυδάπανα τραπεζώματα ανάμεσα στους αυλικούς του Παλατιού και του Πατριαρχείου.

Η εκδήλωση τιμής και μνήμης του 7ου Γυμνασίου Λάρισας έχει τίτλο:
‘’ ΣΥΝΘΕΤΩ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ’’
Οι δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας στο πλαίσιο της εορτής των τριών Ιεραρχών:

• Προβολή video & ppt .

• Δημιουργία ‘’κολάζ’’ [οι μαθητές ανά ομάδες εργασίας, δημιούργησαν συνθέσεις με τη ζωή και τις ιδέες των Τριών Ιεραρχών].

Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ:
ΛΙΤΣΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ